piątek, 17 kwietnia 2015

Jak działają sekty?

W jaki sposób działają sekty? Kto może paść ich ofiarą i czemu są aż tak niebezpieczne?
Jak działają sekty?
Foto: natemat.pl
Wiele osób, słysząc o dokonaniach danej sekty, zastanawia się jak mogło do tego dojść. Dlaczego zdrowe psychicznie osoby dobrowolnie decydują się na wstąpienie do sekty i, co ciekawsze, jak to możliwe, że z dnia na dzień są w stanie zerwać kontakt z najbliższymi?
Techniki działania sekt opierają się w znacznej mierze na podstawach psychologii, w tym na piramidzie Maslowa. Zakłada ona, że w pierwszej kolejności powinny być zaspokojone fizjologiczne potrzeby człowieka, następnie potrzeba bezpieczeństwa, a na końcu przynależności i miłości (2 kolejne punkty zawarte w piramidzie aktywizują się dopiero po zapokojeniu potrzeb podstawowych). Z tego względu członkowie sekt wybierają na swoje ofiary osoby o złej sytuacji finansowej, często samotne czy nie mające zbyt dobrych kontaktów z rodziną.
Tacy ludzie, dzięki przynależności do wspólnoty, czują się potrzebni, a niekiedy nawet kochani. sekta dąży do zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka, a ten - w ramach odczuwanej wdzięczności - staje się jej dobrowolnym poddanym. Ponadto w grę wchodzą techniki manipulacji, a często także hipnozy. Przebywanie w sekcie jest niezwykle niebezpieczne i często skutki tej przynależności są niemożliwe do cofnięcia. Przykładem mogą być członkowie sekty "Białe bractwo". Po jej pozornym rozbiciu policja schwytała część osób należących do sekty. Ludzie ci trafili do ośrodków zdrowia psychicznego. Leczący ich specjaliści wyrażali zdumienia ogromem spustoszenia, jaki nastąpił w psychice "białych braci". Naoczni świadkowie twierdzili, że zarówno sposób poruszania się byłych członków sekty jak i "niewidzący" wzrok sprawiały, że przypominali oni zombie, znane im dotychczas jedynie z filmów grozy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz